HALEB'E DUÂ

HALEB'İ UNUTMA, UNUTTURMA!

Duâ da edemiyorsan, Müslümanlığını gözden geçir...

ÂYET-İ KERÎME
Ey Peygamber! Dinlerine uymadıkça Yahudiler de Hrıstiyanlar da senden asla hoşnut olmayacaklardır.
Bakara, 120.
HADÎS-İ ŞERİF
Dünya tatlı ve caziptir. Allah sizi dünyada egemen kılacak ve nasıl davranacağınıza bakacaktır. Dünyadan ve kadınlardan sakının.
Müslim, Rikak, 99.
SÖZÜN ÖZÜ
Bir düşünce için ölümü göze almak, kendini feda ediş değil; hayatı anlamlandırmaktır.
İsmet Özel
Son Dakika!
Kategori : İKTİBAS / Muhtelif Mevzûlar, Yazarlar, Yazılar
Okunma Sayısı: 580
Yazar: Ahmet Ar
TRT MÜZİK KUTSAL ÇINAR'I BİR FİSKEYLE YIKACAK MI?

TRT MÜZİK KUTSAL ÇINAR'I BİR FİSKEYLE YIKACAK MI?

Müzik, bizim câmianın bir kısım endîşelerle mesâfeli durduğu bir sâha. Kendilerince haklı da olabilirler. İmam Gazâlî İhyâ'nın Semâ (işitmeye dayalı sanatlar; yani müzik) bahsinde "Keman sesinden müteessir olmayan kişi tedâvîsi imkânsız bir ruh hastasıdır." der. (Meâlen ve ezberden naklediyorum) Elbette demek istediği "Şu hâlde bol bol müzik dinleyin." değildir. Çünkü bahsin başında "Bütün telli ve nefesli çalgı âletleri haramdır." der. Bunu diyen bir adam başta naklettiğimiz sözü hangi mânâda söylemiştir, tefekkür edilsin.

İmâm-ı Rabbânî Hazretleri mûsikî mevzûunda çok daha katıdır; tâvizsizdir. Bütün Nakşibendî kollarının silsilesinde yer aldığını da buracığa dercedelim.

Bizim mahallenin müzik karşısındaki tereddüdünün böyle bir arka plânı vardır.

Bu vaziyet, müziğin insan üzerindeki müthiş têsîrini inkâr etmemizi gerektirmiyor. Müzikle iyi yönde de kötü yönde de têsîrler-telkinler meydâna getirilebilir. Selçuklu ve Osmanlı'da akıl hastalarının tedâvîsinde faydalanıldığını biliyoruz. Öte yandan neredeyse her şeytânî toplaşmada mutlakâ müziğin hâzır ve nâzır olduğunu da müşâhade ediyoruz. (Hop oturup hop kalkacaklara hemen söyleyelim: Bütün müzik sâhası değildir kastımız)

En eski askerî müzik varlığına sâhip milletlerden biriyiz. Harplerde mehterin rolü büyüktür.

Zengin bir tekke mûsikîsi hamûlemiz vardır.

Beskekârlarımızın birçoğu hâfız-ı Kur'an'dır.

Sözleri Dilaver Cebeci'ye, bestesi Mustafa Yıldızdoğan'a âit "Türkiye'm" şarkısı ile gençliğe verilen vatan-millet sevgisi hiçbir makâle veya kitapla verilememiştir.

Müziğin ne derece büyük bir têsîr gücüne sâhip olduğunu Müslüm Gürses'in konserlerinde göğsünü jiletleyen dinleyicilerden de anlayabiliriz. Bunu yaptırabilecek başka bir vâsıta var mıdır?

Gençliğimizin kendi kültür ve irfan dünyâsından uzaklaşmasında seviyesiz müziğin rolü başlarda yer alır. İlkokuldan üniversiteye kadar gençliğin hangi müziği sevdiği mevzûunda bir anket yapılsa yaşadığımız ülkenin Türkiye olduğuna inanmakta güçlük çekeriz. Türk halk ve sanat müziği seveni mumla ararsınız. Tasavvuf mûsikîsi seveni ise mumla bile aramayın, yok hükmündedir.

Biz bazı tereddütlerimiz sebebiyle müziğe mesâfeli dururken birileri onun bu müthiş gücünü tepe tepe kullanmaktadır. Gençlerimiz elimizden kayıp gidiyor, farkına varmadan bastığımız zemini kaybediyoruz. Ne tokatlar yiyoruz ama nereden geldiğini fark edemiyoruz bile.

Bu uzunca sayılabilecek girişi niçin yaptım? Bakınız şimdi...

TRT MÜZİK'TE HALK MÜZİĞİ SANATÇISI YUDUM SÖYLÜYOR:

Yaşam boyu akmaz kan ile yaşın
Gün gelir dikleşir eğilen başın
Matem müjdeleyen kanlı baykuşun
Ocağına incir dikilir bir gün

"Kanlı Baykuş" kimdir?

Unuttu dediğin dost seni anar
Alnının terini sofrana sunar
Sana kutsal gelen bin yıllık çınar
Fiske vuruşuyla yıkılır bir gün
(Ozan Hasan Kaplani)

Bu iki dörtlükteki iki ibâreden kötü kokular geliyor:

1. dörtlükteki "Kanlı Baykuş" sözü: Osmanlı düşmanları vakt-i evvelde Abdülhamid'e bu hâin lâkabı takmışlardı.

2. dörtlükteki "bin yıllık çınar" sözünü "Kanlı Baykuş" sözüyle birlikte düşününce "bin yıllık çınar"ın Osmanlı olduğu açıkça ortaya çıkıyor.

TOPARLAYALIM; BAKINIZ:

Matem müjdeleyen kanlı baykuşun
Ocağına incir dikilir bir gün
...
Sana kutsal gelen bin yıllık çınar
Fiske vuruşuyla yıkılır bir gün

Şimdi ne demek istiyor bu şiir?

ŞİİR ŞUNU SÖYLÜYOR: "Matem müjdeleyen kanlı baykuşun (Abdülhamid'in) ocağına bir gün incir dikilir. Kutsal bildiğiniz bin yıllık çınar (Osmanlı) bir gün bir fiske vuruşuyla yıkılır."

Şiirin şâirinin Kerbelâ Destanı yazmış bir ozan olduğunu da belirtelim. (Ne Kerbelâ Destanı yazmayı ne de bu destanı yazabilecek bir kişilik olmayı asla suç saymayız. Bu sâdece meseleyi anlamaya yönelik bir mâlûmâttır)

İMDİİ...

TRT bir taraftan Abdülhamid Han'ın îman, ferâset ve zekâsını anlatan Payitaht dizisi, Osmanlı'nın temellerinin atıldığı günleri anlatan Diriliş dizisi yayınlar,

Bir taraftan da müzik kanalında aynı kişi ve devlete düşman türküler döktürür.

Hiç mi işten anlayan adamınız yok?

Bu ne perhiz bu lahana turşusu?

ZEYL: Bir tevâfuk oldu. İlâhiyâtçı yazar ve din dersi öğretmeni olduğu hâlde İslâm'a hakârete varan sözler sarfeden, yakınlarda vazîfeden atılan Cemil Kılıç, Abdülhamid Han torunu Orhan Osmanoğlu'na twitterdan şunları yazmış:

Senin dedelerin benim dedelerime çok zulmetti. Ben Bozoklu Celal'in, Pir Sultan'ın, Şah Hatayi'nin torunu öz be öz Türkmenim.

Ama Atatürk'ümüz tahtınızı başınıza geçirdi. Yüzlerce yıllık öcümüz alındı elhamdülillah...

Tweeti görmek için tıklayınız

(20. 01. 2019 tarihinde tweet görülebiliyor.)

Bir kesimin Osmanlı'ya ve Abdülhamid Han'a nasıl intikam duygularıyla baktığının vesîkasıdır bu. "Size kutsal gelen bin yıllık çınar bir gün bir fiskeyle yıkılır." sözü ile "Atatürk yüzlerce yıllık öcümüzü aldı." sözünü birlikte düşününce ortalık gün gibi aydınlanıyor.

Mezkûr kesimin Atatürk muhabbeti de mâlûmdur ve böylece bunun bir sebebini daha öğrenmiş bulunuyoruz.

Şimdi yazımdaki tahmînimden daha emînim.

Yazar: Ahmet Ar
24-12-18
E mail: ahmet_ar@dogrulus.com
Yazar Hakkında Bilgi ve Diğer Yazıları
 
 
Yorumlar: 3
Hasan Hüseyin
Maalesef Çarpık İşler Oluyor
Tarih : 25-12-18

Demek TRT Müzik'te de çarpık işler var, TRT Haber iyi derken demek orada bir boşluk oluşmuş, maalesef başındaki kişiler sizin gibi düşünmüyor. Allah hayır etsin, eriyoruz.

 
ZUHAL
NEYİ DİNLİYORUZ
Tarih : 25-12-18

DİLLERDE DOLANIP DURAN BİR SÖZ VAR "MÜZİK RUHUN GIDASIR"AMA HANGİ MÜZİK? FARKINDA OLMADAN ORADA BURADA DİNLEDİĞİMİZ BİR SÜRÜ MÜZİK TÜRÜ VAR. NE ANLATIRLAR NEYİ AMAÇLARLAR BİLMEDEN RUHUMUZDAN İÇERİ DOLDURDUĞUMUZ. KİMİ AHLAKİ DEĞERLERİ HOŞ BİR MELODİ SARHOŞLUĞU İLE ZİHNİMİZİN İÇİNE İTİNA İLE YERLEŞTİRİRKEN KİMİSİ DE İNANCIMIZI ZEDELİYOR DİLİMİZE DOLANIP. MAALESEF BİZ İNSANLAR ÖNÜMÜZE GELEN HER ŞEYİ YİYİP. REKLAMİ YAPILAN HER ŞEYİ ALIP. EKRANA KONULAN HER ŞEYİ SEYRETTİĞİMİZ GİBİ ACAYİP SÖZLERLE YAPILAN HER ŞEYİ DE DİNLİYORUZ. SEÇİCİ OLMA DUYGUMUZ NASIL BÖYLE KÖRELTİLDİ. ANLAMASI ZOR DOĞRUSU. BU KONUYA DİKKAT ÇEKMEK ADINA COK GÜZEL BİR YAZI OLMUŞ HOCAM.

 
Yolcu
Hizmet
Tarih : 25-12-18

Hain emel sahiplerini en azından ehli gaflet içersinde olanları deşifre etmek bu millete hizmettir, gerek şarttır. Teşekkürler Ahmet hocam.

 
TRT MÜZİK KUTSAL ÇINAR'I BİR FİSKEYLE YIKACAK MI?
Online Kişi: 22
Bu Gün: 4 || Bu Ay: 8419 || Toplam Ziyaretçi: 1346484 || Toplam Tıklanma: 35429203