İSTANBUL'A BİR MÜHÜR DAHA: TAKSİM CAMİİ

Allah emeği geçenlerden râzı olsun.

ÂYET-İ KERÎME
Ey Peygamber! Dinlerine uymadıkça Yahudiler de Hrıstiyanlar da senden asla hoşnut olmayacaklardır.
Bakara, 120.
HADÎS-İ ŞERİF
Dünya tatlı ve caziptir. Allah sizi dünyada egemen kılacak ve nasıl davranacağınıza bakacaktır. Dünyadan ve kadınlardan sakının.
Müslim, Rikak, 99.
SÖZÜN ÖZÜ
Bir düşünce için ölümü göze almak, kendini feda ediş değil; hayatı anlamlandırmaktır.
İsmet Özel
Son Dakika!
Kategori : TASAVVUF / TASAVVUF VE TARÎKATLAR
Okunma Sayısı: 5049
Yazar: HaberKültür
AHMED YESEVÎ HAZRETLERİ SEMPOZYUMU
Bağcılar'da Yesevi coşkusu

Bağcılar Belediyesi, Türk ve İslam dünyasının en önemli isimlerinden biri olan Hoca Ahmet Yesevi anısına Uluslararası Hoca Ahmet Yesevi Sempozyumu düzenliyor. 20-21 Şubat tarihleri arasında gerçekleştirilecek sempozyum Holiday İnn Oteli’nde düzenlenen basın toplantısıyla duyuruldu.

Hoca Ahmet Yesevi’nin Orta Asya’dan Anadolu ve Balkanlar’a kadar uzanan geniş coğrafyadaki etkisi ile İslam medeniyetine katkısı üzerine sunumların gerçekleştirileceği sempozyuma, Türkiye, Kazakistan, Özbekistan, Kırgızistan, Arnavutluk, Kazan, Doğu Türkistan ve Pakistan’dan çok sayıda uzman katılacak.

Toplantıda konuşan Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı, “Neden Bağcılar’da Hoca Ahmet Yesevi Sempozyumu yapılıyor?” sorusunun cevabını verdi.

Bağcılar’da Kazakistan göçmenlerinin ikamet ettiğini söyleyen Çağırıcı, “Hoca Ahmet Yesevi Sempozyumu Bağcılar Belediyesi tarafından 5 yıldır sürdürülen uluslararası bir çalışmanın vardığı yeni bir aşamadır.

Bağcılar’da ikamet eden Kazak kökenli vatandaşlarımız bizi, Türkiye ve Kazakistan arasında var olan kardeşlik bağlarını güçlendirecek bir dizi faaliyete yöneltmişti.” dedi.

Sempozyumun Bilim Kurulu Üyeleri’nden Prof. Dr. Kemal Eraslan da yaptığı konuşmada Ahmet Yesevi hakkında bilgi verdi. “İnsanların hayatlarında maddi mimarlara ihtiyaçları olduğu kadar manevi mimarlara da ihtiyaçları var” diyen Eraslan, Hoca Ahmet Yesevi’nin manevi mimarlardan biri olduğunu söyledi.

Programa katılan Bilim Kurulu üyelerinden Prof. Dr. Şeyma Güngör, Doç. Dr. Necdet Tosun, Danışma Kurulu üyelerinden Prof. Dr. Muhammed Yelten ve Bağcılar Kaymakamı Veysel Yurdakul kısa birer konuşma yaptı.   

20-21 Şubat tarihlerinde gerçekleştirilecek sempozyumda Hoca Ahmet Yesevi’nin Hayatı, Fikirleri ve Divan-ı Hikmet, Ahmet Yesevi’nin Takipçileri, Orta Asya’dan Balkanlar’a Ahmet Yesevi’nin Tesirleri, Dünden Bugüne Eserlerde Yesevilik, Yesevilik Araştırmaları konu başlıkları altında beş oturum düzenlenecek.

Yazının kaynağına ulaşmak için tıklayınız.

Yazar: HaberKültür
17-02-10
E mail: Mail Adresi Yok
 
 
Yorumlar: 3
Hasan Hüseyin
sempozyummuş
Tarih : 19-09-11

Sempozyum yapacağınıza Ahmet Yesevi Hazretleri'nin evvela Hayatını Kendinizde Yaşamaya Çalışın...

 
EDİTÖR
MBA KARDEŞİMİZE
Tarih : 05-12-10

Bizden istediğiniz gibi bir hizmeti veremiyoruz aslında; ama o kadar tatlı geldi ki isteğiniz üşenmeyip baktık. Şu linke bakarsanız aradığınız bilgiyi bulacağınızı ümit ediyoruz: http://www.islamvetasavvuf.org/node/115

Selamlar.

 
MBA
Rİca
Tarih : 05-12-10

hoca ahmet yesevi tasavvuf ilişkisi hakkında bilgi alabilrmiyim yarına ödewimi hazırlamam gerekiyor da:S

 
AHMED YESEVÎ HAZRETLERİ SEMPOZYUMU
Online Kişi: 26
Bu Gün: 106 || Bu Ay: 6.410 || Toplam Ziyaretçi: 1.782.720 || Toplam Tıklanma: 44.760.242