RAMAZAN GELDİ HOŞ GELDİ

 

Kardeşlerimizin Ramazân-ı Şerîf'lerini tebrik ederiz.

ÂYET-İ KERÎME
Ey Peygamber! Dinlerine uymadıkça Yahudiler de Hrıstiyanlar da senden asla hoşnut olmayacaklardır.
Bakara, 120.
HADÎS-İ ŞERİF
Dünya tatlı ve caziptir. Allah sizi dünyada egemen kılacak ve nasıl davranacağınıza bakacaktır. Dünyadan ve kadınlardan sakının.
Müslim, Rikak, 99.
SÖZÜN ÖZÜ
Bir düşünce için ölümü göze almak, kendini feda ediş değil; hayatı anlamlandırmaktır.
İsmet Özel
Son Dakika!
Kategori : / PORTRELER
Okunma Sayısı: 3116
Yazar: Mehmet Nedim Aslan
BENİM ADIM RACHEL CORRİE, BEN ARTIK BİR FİLİSTİNLİYİM!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Benim adım Rachel Corrie. Ben bir Amerikalıyım. Biliyorum, 'Amerikalıyım' demek bana utanç veriyor ama bana bu utancı yaşatanların ülkesinde utananların da olduğunu göstermek istiyorum sizlere. Ben de utandığım için utanç duyduğum için burdayım bugün. Belki bana şüpheyle yaklaşıyorsunuz, belki benim bir maceracı olduğumu düşünüyorsunuz. Ve bunda da haklısınız. Çünkü sizin acılarınızı yaşamadım, sizin gibi aç kalmadım, çadırlarda elektriksiz, susuz kalmadım, ailemden hiç kimse ya bir bombayla ya da tank ateşiyle öldürülmedi..

Kendi ülkemde olması gereken normal bir hayat yaşadım. Ailem bana bugün bile çocuk gözüyle bakıyor. Ama sizlerin generalleri bile 9 yaşında. 9 yaşında alnından vurularak öldürülmüştü General Nafis. Sonra onun askerleri: 5 yaşındaki Muhammed de, kundaktaki Yasin de, annesinin karnına sıkılan kurşunlarla delik deşik olmuş isimsiz çocuklarınız da; imha edilmesi gereken bombalar olarak görülen bombalanan çocuklarınız..

Kimse beni yerimden sürgün etmedi. Benim atalarım iki yüz yıl önce milyonlarla yerliyi ya katletti ya da sürgüne gönderdi. Belki bir halkı kökünden kurutan bir atanın torunu olarak burada bulunmam bir anlam ifade etmiyor ama ben atalarımın yaptığı zulmü reddediyorum ve bugün sizleri sürgüne gönderen ve buraya yerleşen bu yabancıları da reddediyorum.

Beni aranıza kabul ettiniz. Sizlerin yaşadığı acılara artık ben de ailem de ortak. Çünkü sizin her birinizin ailesinin yaşadığı acıyı ailem de paylaşıyor ölümümle. Ne canım ne de kanım sizin hiçbirinizin canı ve kanından üstün değil. Bugün sadece sizlerle eşit bir konuma geldim. Toprağı elinden alınmış ve hergün öldürülen sizlerin onur mücadelesine beni de ortak ettiniz. Belki bugün bedenen yaşamıyorum ama ruhum Filistin için ölen binlerce bedenin yaşayan ruhları arasında artık. Bedenimizi ortadan kaldıran yaşayan ruhsuzlar, ruhlarmızın gölgesini hep hissedecek. Çünkü ruhlarımız asla ölmeyecek. Benim adım Rachel Corrie ve ben artık bir Filistinliyim.

Rachel Corrie'nin anısına...

RACHEL CORRIE KİMDİR?
Amerikallı Rachel Corrie, Uluslar arası Filistinlilerle Dayanışma Derneği'nin gönüllüsü olarak 22 Ocak 2003'te geldiği işgal altındaki Filistin topraklarında 53 gün sonra Filistinlilerin evlerini yıkan bir İsrail buldozerinin altında kalarak can verdi. 27 Ocak'ta Gazze'ye gelerek burada İsrail ordusuna ait buldozerlerin Filistinlilere ait evleri yıkmasını önlemek için canlı kalkan olan Corrie, ilk başlarda 'İsrail ajanı' olabileceği düşüncesiyle Filistinlilerce şüpheyle yaklaşıldı. Ancak kısa süre sonra iyi ilişkiler kurduğu Filistinlilerin evlerinde ağırladığı Corrie, Arapça öğrenmeye başladı. 15 Şubat 2003'te tüm dünyada Irak işgali öncesi düzenlenen gösterilerin Gazze'deki bölümüne katıldı ve burada Amerikan bayrağı yaktı.

16 Mart 2003'te üç İngiliz ve dört Amerikalı arkadaşıyla Refah mülteci kampında Samir Nasrallah isimli bir Filistinli'ye ait evin yıkılmasını engellemek için canlı kalkan oldu. Evin yıkılmasını engellemek isteyen 24 yaşındaki Corrie, İsrail buldozeri tarafından ezildi. Arkadaşlarının bağırmasına aldırmayan buldozer sürücüsü Corrie'nin üzerinden iki kez geçti. Corrie ölümünden iki gün önce 14 Mart'ta bir televizyona yaptığı açıklamada “Bazen insanlarla oturup akşam yemeği yiyorum ve sonra anlıyorum ki; etrafımızı saran zırhlı bir askeri arac birlikte akşam yemeği yediğim insanları öldürmeye çalışıyor.”

Yazının kaynağına ulaşmak için tıklayınız.


Yazar: Mehmet Nedim Aslan
15-03-10
E mail: aslanmehmetnedim@gmail.com
 
 
Yorumlar: 0
Bu yazı için henüz yorum yapılmamıştır.
BENİM ADIM RACHEL CORRİE, BEN ARTIK BİR FİLİSTİNLİYİM!
Online Kişi: 19
Bu Gün: 211 || Bu Ay: 3.992 || Toplam Ziyaretçi: 1.739.450 || Toplam Tıklanma: 43.633.697