RAMAZAN GELDİ HOŞ GELDİ

 

Kardeşlerimizin Ramazân-ı Şerîf'lerini tebrik ederiz.

ÂYET-İ KERÎME
Ey Peygamber! Dinlerine uymadıkça Yahudiler de Hrıstiyanlar da senden asla hoşnut olmayacaklardır.
Bakara, 120.
HADÎS-İ ŞERİF
Dünya tatlı ve caziptir. Allah sizi dünyada egemen kılacak ve nasıl davranacağınıza bakacaktır. Dünyadan ve kadınlardan sakının.
Müslim, Rikak, 99.
SÖZÜN ÖZÜ
Bir düşünce için ölümü göze almak, kendini feda ediş değil; hayatı anlamlandırmaktır.
İsmet Özel
Son Dakika!
Kategori : / DÜNYADA NELER OLUYOR
Okunma Sayısı: 3163
Yazar: AA
AB, TÜRKİYE'Yİ MÜSLÜMAN OLDUĞU İÇİN ALMIYOR

Türkiye'nin AB'ye alınmayışının nedeni

 

Türkiye'nin AB'ye alınmamasının sebebi

ABD'nin önemli  gazetelerinden Wall Street Journal'da (WSJ) yer alan bir yoruma göre, "Avrupa'da Türkiye'nin AB üyeliğine karşı çıkılmasındaki asıl neden, ülkenin Müslüman nüfusa sahip olması".

Gazetenin bugünkü internet sayfasında Patience Wheatcroft imzasıyla yayımlanan, "Türkiye Kapıyı Çalıyor; AB Girmesine İzin Verecek Mi" başlığıyla verilen yorumda, "Türkiye'nin AB'ye girme arzusunun yıllardır tutarlı bir şekilde devam ettiği, Ankara'nın ilk 1987 yılında AB'ye girmek için başvuruda bulunduğu ve o zamandan beri AB'nin kapısını çalmaya devam ettiği" belirtildi.

"Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, Almanya Başbakanı Angela Merkel'in Türkiye'ye yaptığı ziyaret sırasında, ülkenin AB'ye tam üyeliği için yine bastırdığı" kaydedilen yazıda, "ancak Merkel ve Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'nin bu konudaki tutumlarını değiştirmedikleri" ifade edildi.

Yazıda, "Türkiye'nin AB'ye tam üyeliğine karşı çıkılmasındaki asıl nedenin Kıbrıs ya da siyasi reformlar gibi meselelerin değil, ülke halkının yüzde 99'unun Müslüman olması olduğu ve bu gerçek nedenin hiç konuşulmadığı" belirtildi.

"72,5 milyon nüfusa sahip Türkiye'nin AB'ye girmesi halinde büyüklük (nüfus) açısından Almanya'dan sonra ikinci olacağı" kaydedilen yazıda, "Türkiye'de hükümetin laik olması ve dinin Avrupa'da eskisi gibi etkin güç olmamasına rağmen, çoğunluğu Müslüman olan bir ülkenin AB kulübünün niteliğini büyük ölçüde değiştireceği yönünde yaygın bir inanış bulunduğu" ifade edildi.

"Bu görüşe karşı çıkanların, yani AB'nin Türkiye gibi Müslüman nüfusa sahip bir ülkeyi kabul etmesinden kazançlı çıkacağı görüşünde olanların da bulunduğu" belirtilen yazıda, "ancak bu görüşün yapılan kamuoyu yoklamalarında azınlıkta kaldığı" kaydedildi.

Türkiye'nin AB'ye alınmamasının sebebiYazıda, "AB üyeliğinin bir bedelinin de olduğu, AB mevzuatının uygulanmasının üye devletlere ağır bir yük getirdiği, örneğin yapılan bir araştırmaya göre, 1998 yılından beri AB mevzuatının İngiltere'ye 185 milyar dolarlık bir maliyet getirdiği" belirtildi.

Haberin kaynağı için tıklayınız.

Yazar: AA
30-03-10
E mail: Mail Adresi Yok
 
 
Yorumlar: 0
Bu yazı için henüz yorum yapılmamıştır.
AB, TÜRKİYE'Yİ MÜSLÜMAN OLDUĞU İÇİN ALMIYOR