AYASOFYA ARTIK CAMİ

Bugünleri gösteren Rabbimize şükürler olsun!

 

ÂYET-İ KERÎME
Ey Peygamber! Dinlerine uymadıkça Yahudiler de Hrıstiyanlar da senden asla hoşnut olmayacaklardır.
Bakara, 120.
HADÎS-İ ŞERİF
Dünya tatlı ve caziptir. Allah sizi dünyada egemen kılacak ve nasıl davranacağınıza bakacaktır. Dünyadan ve kadınlardan sakının.
Müslim, Rikak, 99.
SÖZÜN ÖZÜ
Bir düşünce için ölümü göze almak, kendini feda ediş değil; hayatı anlamlandırmaktır.
İsmet Özel
Son Dakika!
Kategori : İKTİBAS / Muhtelif Mevzûlar, Yazarlar, Yazılar
Okunma Sayısı: 4460
Yazar: Haberkültür
ESKİŞEHİR YUNUS'UNU ANACAK!

Eskişehir Yunus’unu anacak!

Araştırmacı yazar Mustafa Özçelik

Yunus bizim dil köprümüzdür…

 Eskişehir'de 3-9 Mayıs tarihlerinde düzenlenecek ''Uluslararası Eskişehir Yunus Emre Kültür ve Sanat Haftası'' etkinliği, Eskişehir Valisi Mehmet Kılıçlar, milletvekilleri ve belediye başkanları ve sanatçıların katılımıyla İstanbul'da düzenlenen toplantıyla tanıtıldı.

Vali Mehmet Kılıçlar, İstanbul Yıldız Parkı Çadır Köşkü'nde düzenlenen toplantıda, karanlık, kargaşa ve karamsarlık dolu yıllarda Anadolu'ya ışık olan pek çok Anadolu ereni olduğunu, Mevlana, Yunus Emre ve Hacı Bektaşi Veli gibi halk önderlerinin Anadolu'nun birlik, bütünlük içinde olmasına ve Osmanlı devletinin kurulmasına manevi zemin hazırladığını söyledi. Konya'da Mevlana ile ilgili neredeyse her gün bir etkinlik düzenlendiğini anlatan Vali Kılıçlar, şöyle konuştu:

''Hacı Bektaşi Veli ile ilgili çok güzel etkinlikler var. Yunus Emre kendi deyimiyle biraz garip kalmıştı. Yunus Emre'ye bütün Anadolu sahip çıkıyor. Bütün ilim adamlarının üzerinde birleştiği görüşe göre, Yunus Emre büyük ihtimalle Eskişehir'de yaşamış bir Türk büyüğü. Yunus Emre'yi anma etkinliklerini bu yıl biraz daha hızlandıralım istedik. Bu yıl ki etkinlikleri Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün de katılımıyla gerçekleştireceğiz. Çeşitli konser ve kültür sanat etkinlikleriyle kamuoyunu duyuracağız. Bu yıl biraz daha farkındalık yaratmaya çalışacağız. Yunus Emre'nin, terörün, açlığın, savaşların acımasızca yaşandığı dünyaya bir sevgi soluğu getirmesi için çalışıyoruz.''

Sadece Eskişehir'de veya Türkiye'de değil, tüm dünyanın Yunus Emre'den yararlanmasını istediklerini belirten Kılıçlar,

''Yunus Emre'yi Eskişehir ile özdeşleştireceğiz. Yunus Emre'yi, Mevlana ve Hacı Bektaşi Veli örneğinde olduğu gibi yeniden konumlandıracağız. Yunus Emre ve Eskişehir'i Türkiye gündemine taşıyacağız. Böylece kültür ve inanç turizmini canlandıracağız. Yunus Emre'nin sevgi ve barış felsefesini genç nesillere aktaracağız'' dedi.

Araştırmacı-Yazar Mustafa Özçelik de Eskişehir'in, barışın, sevginin, hoşgörünün, kardeşliğin ve Yunus Emre'nin kenti olduğunu anlatarak, Yunus Emre'nin, yaşadığı çağın karanlığını aydınlatan adeta kutup yıldızı olduğunu bildirdi. Yunus Emre'nin yoldaşının erenlerle birlikte yeni bir devletin kurulmasına manevi harç kattığını anlatan Özçelik, şunları söyledi: ''Aradan geçen yıllara rağmen Yunus Emre her zaman aramızda oldu.

Bugün eğer Türkçe'ye sahipsek bunu Yunus Emre'ye borçluyuz. Çünkü Yunus Emre bizim dil köprümüzdür. Bunca karmaşaya rağmen birliğimizi, kardeşliğimizi, koruyabiliyorsak bunu Yunus Emre'nin bize üflediği ruha borçluyuz. Yunus Emre, Anadolu'nun ruhu olarak hala bize söyleyecek sözü olan bir isim olarak aramızda yaşıyor. Yunus Emre tarihi bir şahsiyettir, Eskişehirlidir. Oradan evrensel bir bakış açısıyla tüm insanlığı kucaklamıştır. Diliyle olduğu kadar düşüncesiyle de önemlidir. Hiçbir fark gözetmeden herkesi kucakladı. Bu yüzden sorunlarla dolu modern bir çağda Yunus Emre bize nefes olma imkanını bağışlıyor.''

03-09 Mayıs tarihleri arasında Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün katılacağı açılış programı ile başlayacak olan "Uluslararası Yunus Emre Kültür ve Sanat Haftası"nda ünlü sanatçılar Leman Sam, Funda Arar, Mercan Dede ve Mithat Körler sahne alacak. Anadolu Üniversitesi Senfoni Orkestrası Devlet Çok Sesli Korosu ve Diyanet İşleri Başkanlığı Tasavvuf Musikisi Korosunun yer alacağı etkinlikler çerçevesinde ayrıca; Aşıklar şöleni, sempozyumlar, sergiler, sevgi yürüyüşü, imza günleri, yarışmalar, ödül töreni, şiir dinletileri yer alacak.

HaberKültür.Net

Haberin kaynağına ulaşmak için tıklayınız.

Yazar: Haberkültür
19-04-10
E mail: Haberkültür.net
 
 
Yorumlar: 0
Bu yazı için henüz yorum yapılmamıştır.
ESKİŞEHİR YUNUS'UNU ANACAK!
Online Kişi: 23
Bu Gün: 113 || Bu Ay: 2.360 || Toplam Ziyaretçi: 1.737.186 || Toplam Tıklanma: 43.588.068