RAMAZAN GELDİ HOŞ GELDİ

 

Kardeşlerimizin Ramazân-ı Şerîf'lerini tebrik ederiz.

ÂYET-İ KERÎME
Ey Peygamber! Dinlerine uymadıkça Yahudiler de Hrıstiyanlar da senden asla hoşnut olmayacaklardır.
Bakara, 120.
HADÎS-İ ŞERİF
Dünya tatlı ve caziptir. Allah sizi dünyada egemen kılacak ve nasıl davranacağınıza bakacaktır. Dünyadan ve kadınlardan sakının.
Müslim, Rikak, 99.
SÖZÜN ÖZÜ
Bir düşünce için ölümü göze almak, kendini feda ediş değil; hayatı anlamlandırmaktır.
İsmet Özel
Son Dakika!
Kategori : / MAÂRİF (Eğitimle İlgili Yazılar)
Okunma Sayısı: 3831
Yazar: Mustafa Ağırman
HZ. PEYGAMBERİMİZ (s.a.v)İN GENÇLERLE MÜNÂSEBETİ

Allah Rasulü (s.a.v) Efendimiz’den bizim öğreneceğimiz hayat düsturlarından da biri şudur: O toplumun her kesimindeki insanlara nasıl davranılması gerektiğini bilir, ona göre davranırdı.

O bilirdi ki gençlerin kendilerine göre bir ruh yapıları vardır, yaşlıların kendilerine göre bir dünyaları vardır. Ve çocukların da kendilerine göre dünyaları vardır.  

Allah rasûlü (s.a.v) çocukların dünyasına giren, onlarla hemhâl olan, onları sevindiren, onları çeşitli şekillerde oynatan bir peygamberdi. Yani eğlendiren…

Bununla birlikte Peygamberimiz gençlerin de dünyasına giren, onların problemlerini dinleyen, onlara ilgi ve alâka gösteren bir peygamberdir. Efendimiz biliyordu ki genç insanın ruh yapısı, psikolojisi, beklentileri, tepkileri yaşlılar gibi değildir. Peygamberimiz bunu biliyor, gençlere o şekilde davranıyordu.

Bir günah işlemek isteyen gence yaptığı nasihatler, babasını Uhud’da kaybetmiş Cabir b. Abdillah’a gösterdiği ilgi, İslâm’ı kabul etmek üzere gelen gençlere gösterdiği yakınlık bunların hepsi kitaplarımızda kayıt altına alınmış bilgilerdir.

Bu manada ben diyorum ki öğretmenlik yapan, imamlık yapan, yani talebe ile, gençlerle meşgul olan hocalarımızın imamlarımızın, Peygamber Efendimiz’in hayatını yeni baştan kendi sahalarını ilgilendiren tarafıyla yeniden okumaları lâzım gelir.

Biz bugün yerli yersiz, gerekli gereksiz gençleri kırıyoruz.. Ruh dünyasını anlayamıyoruz, kavrayamıyoruz bazen. Yani gencin gözünde cazip olamıyoruz. Bu bizim için eksikliktir. Çok sert tepkiler veriyoruz. İnsanımızı kırıyoruz. Ama bakıyoruz Efendimiz’e, çok yumuşak, çok nazik davranıyor. Bu yumuşaklık gençlerin yaptığı hataları hoş görüyor manasına gelmesin lütfen.

Bir de peygamber Efendimiz’de gençlerle alâkalı şunu görüyorum ben: Genç insanlara sık sık vazifeler veriyor. Onların da hayatın yükünü taşıyabileceklerini, çok ağır yüklerin altından kalkabileceklerini seferlerde olsun, savaşlarda olsun, kendilerinin büyük işler başarabileceklerini ihsas ettiriyor görev vererek. Gençler de bu işleri yapınca kendilerine bir güven geliyor ve artık İslam davasına dört elle sarılıyorlar.

Peygamber Efendimiz gençlere sadece konuşarak, nasihat vererek değil onları işin içine çekerek, hizmetin içine çekerek yetiştiriyor efendim.

İlâhiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Mustafa Ağırman'la yapılan mülâkâttan.

Yazının kaynağına ulaşmak için tıklayınız.

NOT: Vurgular bize âittir.

Yazar: Mustafa Ağırman
25-04-10
E mail: Haberkültür.net
 
 
Yorumlar: 0
Bu yazı için henüz yorum yapılmamıştır.
HZ. PEYGAMBERİMİZ (s.a.v)İN GENÇLERLE MÜNÂSEBETİ
Online Kişi: 21
Bu Gün: 215 || Bu Ay: 3.996 || Toplam Ziyaretçi: 1.739.456 || Toplam Tıklanma: 43.633.924