RAMAZAN GELDİ HOŞ GELDİ

 

Kardeşlerimizin Ramazân-ı Şerîf'lerini tebrik ederiz.

ÂYET-İ KERÎME
Ey Peygamber! Dinlerine uymadıkça Yahudiler de Hrıstiyanlar da senden asla hoşnut olmayacaklardır.
Bakara, 120.
HADÎS-İ ŞERİF
Dünya tatlı ve caziptir. Allah sizi dünyada egemen kılacak ve nasıl davranacağınıza bakacaktır. Dünyadan ve kadınlardan sakının.
Müslim, Rikak, 99.
SÖZÜN ÖZÜ
Bir düşünce için ölümü göze almak, kendini feda ediş değil; hayatı anlamlandırmaktır.
İsmet Özel
Son Dakika!
Kategori : / AKTÜALİTE
Okunma Sayısı: 6598
Yazar: Psik. Emel Yıldırım
ŞEHİT FURKAN DOĞAN'IN 5 KURŞUNLA BİTEN SINAV STRESİ!

 

Furkan Doğan'ın 5 kurşunla biten sınav stresi

Psikolog Emel Yıldırım

19 yaşında olmak ve o gemide olmak her yiğidin harcı değil; Furkan, kaç test kitabı bitirdin bu makam için, kaç gece uykusuz kalıp yakardın şehadet için, senin soruların kaç şıklıydı Furkan, hangi yayınevinin kitaplarıydı hem halolduğun, gün ağarırken pencerende neyi istedin sen seherlerde?..

Sen şimdi cennettesin; gençlik nette, kafede, testte...

Furkan, bir deniz  kıyısı kasabasında yaşayan balıkçının hikayesini bilirsin;

Yanına bir adam geliyor zengin mi zengin. "Niçin daha büyük bir tekne alıp işini büyütmüyorsun? Ailenle mutlu ve ferah bir hayatın olur." diyor.

Balıkçı, zengin mi zengin ama gözleri ölgün adamın yüzüne bir tuhaf bakıyor:

- Ben zaten öyle yaşıyorum bu kasabada, diyor...

Furkan, 80 sorunun 75'ini cevaplamışsın be çocuk. Derece bekliyorlarmış senden, okuyup vatana millete hayırlı bir insan olacakmışsın...

Cennete kaç puanla giriliyor Furkan, söyler misin gençlere? Test başında harap düşenlere, internetin başında sabah namazına kadar çetleşenlere, kafelerde "avcı avında gerek" diyenlere, söyle kaç puan aldın evlat?!

Hangi dezenfektanla yıkadın mangal yüreğini, kurşunlanan alnına kaç secde değdi mübarek evlat?

Sen Fatih camii avlusundan girerken üç oğlumdan birinin bari onun  içinde olmasını ne kadar arzuladım bilir misin? Kuş gibi hafiflemiştin, tabii bütün soruları çözmüştün değil mi Furkan? Belki de sınavsız geçiş hakkı tanımışlardır, şehitliğe özgü.

Kaygı ve stres kaldı mı yüreğinde, beyninde, "Acaba yapabilir miyim, bildiğim sorular mı çıkar, hangi konu eksiğim var onu tamamlayayayım" dedin mi Furkan...

Tıbbiyeyi istiyordun herhalde her fen liseli gibi, melekler kanını sildi mi Furkan? Yaranı Musab Bin Umeyr mi temizledi, alnı öpülesiler, her biri bir dağ gibi, düşseler vurulup da, kanlarıyla boğacak, zulmün boğuk sesini ey şehit, ey şehit!...

Şimdi Furkan'ın annesi olmak vardı ya, cennet kuşunun validesi olmak, şehitler ölmediği için o hep yanında olacak merak etme! Artık hiç ayrılmayacaksınız. Ha belki okul kapılarında sınav salonlarının önünde bekleşemiyeceksiniz. E ne yapalım, Furkan sınavsız geçiş yaptı. Makam-ı Hamza'ya erdi, muradına erdi.

Furkan'ın babası caminin avlusunda dedi ki: "Ona layık bir baba olacağım!" Ne kadar naif. Hep evlatlar babaya layık olmaya çalışırken senin ailen, arkadaşların ve bizler senin gibi olmaya çalışacağız Furkan. Evlatlarımızı üniversite ve lise sınavlarına hazırlarken hep seni anacağız, sınav kaygısını gidermenin 5 kurşunu diye hatırlayacağız ve tevekkül edeceğiz belki de...

Bir ölüye ne kadar Fatiha okunur ki? Ancak, senin Fatihaların, Arş-ı âlâda, Afrika'da, Filistin'de, Eritre'de, Kanada'da okundu mübarek evlat, meleklerinkini katmıyorum daha.

"Zaman bendedir ve mekan, Filistin, dünya bana emanettir" dedin ve gittin, uğurlar olsun, bize de selam olsun sınavı atlayan şehit..

Yazının kaynağına ulaşmak için tıklayınız.


Yazar: Psik. Emel Yıldırım
06-06-10
E mail: haber7.com
 
 
Yorumlar: 1
sümeyra
efsanevi şehit
Tarih : 20-04-12

FURKAN... anlat onu bana denilince dilim tutulur ya da gözyaşlarımın esiri olur kendimi ve çevremdekilerini gözyaşına boğar neden insanlar herkese ağlamaz nerden biliyorlar doğru olduğunu anlattıklarımın Allah sevdiği kullarını insanlara da sevdirir

 
ŞEHİT FURKAN DOĞAN'IN 5 KURŞUNLA BİTEN SINAV STRESİ!
Online Kişi: 23
Bu Gün: 210 || Bu Ay: 3.991 || Toplam Ziyaretçi: 1.739.448 || Toplam Tıklanma: 43.633.621