RAMAZAN GELDİ HOŞ GELDİ

 

Kardeşlerimizin Ramazân-ı Şerîf'lerini tebrik ederiz.

ÂYET-İ KERÎME
Ey Peygamber! Dinlerine uymadıkça Yahudiler de Hrıstiyanlar da senden asla hoşnut olmayacaklardır.
Bakara, 120.
HADÎS-İ ŞERİF
Dünya tatlı ve caziptir. Allah sizi dünyada egemen kılacak ve nasıl davranacağınıza bakacaktır. Dünyadan ve kadınlardan sakının.
Müslim, Rikak, 99.
SÖZÜN ÖZÜ
Bir düşünce için ölümü göze almak, kendini feda ediş değil; hayatı anlamlandırmaktır.
İsmet Özel
Son Dakika!
Kategori : TÂRİH / TÂRİHİN ARA SOKAKLARI
Okunma Sayısı: 2916
Yazar: Yusuf Halaçoğlu
ROBERT KOLEJİ İSYANCI YETİŞTİRDİ

'Robert Koleji isyancı yetiştirdi'

ESAM tarafından düzenlenen konferanslar dizisinin bu haftaki konuğu Prof. Dr. Yusuf Halaçoğlu idi. Tehcir konusunda Türkiye'nin en önemli araştırmalarını ortaya koyan Halaçoğlu, konuşmasında önemli bilgiler verdi. Halaçoğlu, Avrupa ülkelerinin sözde Ermeni soykırımının parlamentolarında kabul etmelerinin insan haklarına aykırı olduğunu dile getirerek, Türkiye'nin AİHM'de dava açması gerektiğini söyledi.

Ekonomik ve Sosyal Araştırmalar Merkezi tarafından har hafta düzenlenen konferanslar dizisinin bu haftaki konuğu Türk Tarih Kurumu Eski Başkanı ve Gazi Üniversitesi Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Yusuf Halaçoğlu idi. Tehcir konusunda Türkiye'nin en önemli araştırmalarını ortaya koyan Halaçoğlu, konuşmasında önemli bilgiler verdi. Halaçoğlu, Türkiye'nin AB'ye girmekten vazgeçmesi halinde sorunlarının çözülebileceğini söyledi. Halaçoğlu, ayrıca Türkiye'nin soykırım geçiren parlamentoları da AİHM'ye dava etmesini de istedi. ESAM Konferans Salonu'nda düzenlenen programa çok sayıda öğrenci, akademisyen ve siyasetçi katıldı. '1915 Olayları: Hakimler ve Savcılar' konulu konferansta konuşan Halaçoğlu, önemli açıklamalarda bulundu. ABD, İsviçre, Rus, Fransız ve Osmanlı'nın tarihi arşivlerinden belgelerle konuşan Halaçoğlu, 'Tehcir' konusunda ve o dönemdeki koşullar hakkında bilgiler verdi.

Türkiye'nin en önemli eğitim kurumları arasında gösterilen Robert Koleji'nin ise o tarihlerde kurulduğunu hatırlatan Halaçoğlu, bu okulda eğitim alanların Balkan isyanlarında liderlik yaptığını belgelediklerini söyledi. Halaçoğlu, "Robert Koleji 1863 yılında kurulmuştur. İlk mezunlarını 1868 yılında vermiştir. Bu ilk mezunları Bulgar İsyanı'nın ele başılarıdır. Bu okullarda öğrencilerin hangi sebeple yetiştirildikleri kendiliğinden ortaya çıkıyor" dedi.

Ermenilerin soykırım iddialarının Batılı devletlerin parlamentolarında geçmelerine de değinen Tarihçi Halaçoğlu, vatandaşlara seslendi. Türkiye'de yaşayan herkesin Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne bireysel olarak veya kurumlar olarak başvurması gerektiğini söyleyen Halaçoğlu, "Türkiye Cumhuriyeti, yabancı parlamentoları AİHM'ye vermesi lazımdır. O zaman parlamento kararlarını ortadan kaldırabilirsiniz. 'Hangi sebeple ve savunma hakkı da vermediniz' diye AİHM'ye dava açılmalı. Bunu ferdi olarak da yapabiliriz. Çünkü Türk diyor. Hangi Türk, Azerbaycan'daki mi, Kırgızistan'daki mi? Her birinizin 'benim çocuklarımı travma altına sokuyorsunuz' diye başvurması da gerekir. Dışişleri Bakanlığı ile hukukçular bu konuyu çok iyi değerlendirmelidir" diyerek çağrıda bulundu.

Bunların hepsi üç kağıtçı

Türk Tarih Kurum Başkanı olduğu dönemde başından geçen bir olayı hatırlatan Halaçoğlu, o dönemde yayın hayatına devam eden Nokta Dergisi'nin Mardin'deki bulunan tarihi bir mezarlığın toplu Ermeni mezarlığı olduğu iddiasını 'Üç Maymunu Oynadık' başlığı ile verdiğini söyledi. Bu haber üzerine konunun İsviçre Parlamentosunda gündeme geldiğini dile getiren Halaçoğlu, yaptıkları inceleme sonucunda mezarlığın Roma dönemine ait olduğunu söyledi. İsviçre'de konuyu gündeme getiren İsviçreli David Kahnt'ın büyük ısrarları sonucunda Türkiye'ye getirdiğini söyleyen Halaçoğlu,kendisi ile birlikte Mardin'e giderek yaptıkları incelemeyi gündeme getirdi. Mezarlığın Roma dönemine ait olduğunu anlayan İsviçreli'nin yan yollara saparak, konuyu başka noktalara çekmeye çalıştığını dile getiren Halaçoğlu, "Adamla Kuru Köyü'ne gittik. Mezarlığın Roma dönemine ait olduğunu görünce nutku tutuldu. Bu seferde 'Bu mezarlık o mezarlık değil' dedi. Oradan aldığımız kemiklerin yapılan inceleme sonucunda 2 bin yıl öncesine ait olduğu gerçeği ortaya çıktı. Tüm bunlara rağmen İsviçre Parlamentosu da soykırımı geçirdi. Bunların hepçi üç kağıtçı" diyerek eleştirdi.

Özür dileyenler, dedelerinin adına dilesin

Sözde soykırım iddiaları üzerine bazı kesimlerin geçtiğimiz yıllarda özür dilemelerine de sert eleştiri getiren Halaçoğlu, kendi isminin de bu listede en başta yazıldığını ancak bunu düzelttiğini söyledi. Milyonlarca imza toplatıldığını ancak kimsenin bu imzalardan haberinin olmadığını da kaydeden Halaçolğu, Şehit edilmiş Türk diplomatlarının da isimlerinin bu listede yer aldığını söyledi. Özür dileyenlerin başında gelen Gazeteci Hasan Cemal'i eleştiren Halaçoğlu, Hasan Cemal'in dedesi adına özür dileyebileceğin söyledi. Halaçoğlu, "Çünkü Cemal Paşa'nın torunudur. Dedesi adına özür dileyebilir. Ermeniler dahil herkese zulüm yaptı. Adana'da vali iken yayınladığı bir beyanname var. Mehmet Asaf, 'Bu beyanname Vatanı İhaniye'nin şah eseridir' diye hatıratında yazıyor. Çünkü suçsuz bütün Müslümanları asıyor" diye eleştirdi. 'Ermeni Açılımı' ile ilgili de eleştiriler getiren Halaçoğlu, imzaların İsviçre'de atılmasını tepki gösterdi. Osmanlı'ya ihanet eden Ermeni komitası olan Hınçak'ın ilk olarak Cenevre'de kurulduğunu hatırlatan Halaçoğlu, iki yüzlü davranan bu devlette protokollerin imzalanmasını eleştirdi. Protokollerde 'Tarihçiler komisyonu kurulsun' şeklinde bir maddenin de yer aldığını ancak bu maddede hangi konuların araştırılacağının belirtilmediği Ermenilerin bu madde dolayısıyla mal varlıklarının araştırılmasını istediğinin ortaya çıktığını söyledi.

Türkiye AB'ye girmekten vazgeçmeli

"Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne girmekten vazgeçmesi halinde bu sorunlardan kurtulacağına inanıyorum" diyen Halaçoğlu, milletlerin birbiriyle uyum sorunu yaşayacağının ortada olduğunu söyledi. Halaçoğlu, "Türkiye zaten giremeyecek ama, girdiğini varsayalım. 'Yarın Türkiye AB'ye girmiştir' dediler. Bizim hangi oranda kültürel alanda tedbirimiz var. Başta düşünmek gerekir. Ne yaparız yarın. Bizim kültürümüz, mantalitemiz uymuyor. Nasıl düzene sokacağız. AB şundan korkuyor. Ya Türkler toptan AB'ye girerlerse ne olur? Bizim korkacağımız daha çok konular var. Onların istediği gibi AB'ye girersek biteriz" dedi.

Kolejler Ermenileri isyana hazırladı

Halaçoğlu, Osmanlı'da 18'inci yüzyılın başından itibaren başta ABD olmak üzere batılı ülkelerin birçok yabancı kolej kurduğunu hatırlatarak, bu kolejlere ilişkin önemli bilgiler verdi. Halaçoğlu, Osmanlı topraklarında kurulan bu yabancı misyoner kolejlerinin Osmanlı tebasında bulunan Gayri Müslimleri eğiterek onları 1'inci Dünya Savaşı'nda isyana hazırladığını yabancı belgelere dayandırarak açıkladı. Ermenilerin yaşadığı Doğu ve Güney Doğu Anadolu Bölgesi'nde onlarca yabancı okulun kurulduğunu vurgulayan Halaçoğlu,  bu okullarda eğitim alan Ermenilerin daha sonraki isyanlarda ele başı olduğunun altını çizdi. Kolejlerin ağırlıklı olarak kurulduğu bölgelerin daha sonra Osmanlı'ya zorla imzalattırılmak istenen Sevr Anlaşması ile aynı olduğunu da ortaya çıktığını ifade eden Tarihçi Halaçoğlu, bu okulların temel amacının ise Osmanlı'yı parçalamak ve bölmek olduğunu dile getirdi.
Milli Gazete
Yazar: Yusuf Halaçoğlu
12-04-10
E mail: Mail Adresi Yok
 
 
Yorumlar: 0
Bu yazı için henüz yorum yapılmamıştır.
ROBERT KOLEJİ İSYANCI YETİŞTİRDİ
Online Kişi: 29
Bu Gün: 200 || Bu Ay: 3.981 || Toplam Ziyaretçi: 1.739.435 || Toplam Tıklanma: 43.633.019