RAMAZAN GELDİ HOŞ GELDİ

 

Kardeşlerimizin Ramazân-ı Şerîf'lerini tebrik ederiz.

ÂYET-İ KERÎME
Ey Peygamber! Dinlerine uymadıkça Yahudiler de Hrıstiyanlar da senden asla hoşnut olmayacaklardır.
Bakara, 120.
HADÎS-İ ŞERİF
Dünya tatlı ve caziptir. Allah sizi dünyada egemen kılacak ve nasıl davranacağınıza bakacaktır. Dünyadan ve kadınlardan sakının.
Müslim, Rikak, 99.
SÖZÜN ÖZÜ
Bir düşünce için ölümü göze almak, kendini feda ediş değil; hayatı anlamlandırmaktır.
İsmet Özel
Son Dakika!
Kategori : / MAÂRİF (Eğitimle İlgili Yazılar)
Okunma Sayısı: 2588
Yazar: Ayşe Keşir
'MODERN HAYAT' ÂİLEDEN NEFRET EDİYOR

Ayşe Keşir

Ayşe Keşir

Modernleşme sevdamız, aile yapımızı, “hayat bilgisi” derslerindeki çekirdek aile ile tanıştırdı. Anneannemizin 4-5 odalı, iki gelin ve torunlarla, bir arada yaşanan evinin yerine, kitaplardaki şehirli “anne, baba ve iki çocuktan” oluşan mini minnacık aile modeline özenir olduk.

Modern anneye en büyük zulüm ise, çekirdek aile modeliyle geldi. Eğitimli, hem evde hem dışarıda çalışan, çocuğunu büyütemeyen kadın, modern hayatla birlikte, yalnızlığın ağırlığını daha çok hissetmeye başladı.

TV Alternatif Aile Modellerini Kutsuyor mu?

TV icat oldu, aile hayatımız, ders kitaplarındaki modellerin dışında yeni yeni modellerle tanışmaya başladı.

TV için, evlilik, “evcilik oyunu”, “teneşir paklayacak” taşkınlıklar ise, yeni, bayağı, eğlence anlayışımız oldu.

Dizi filmlerle, çocuğunun babasına bile, maddi ve manevi ihtiyaç duymamak, modern kadının putu oldu. Özgürlük şemsiyesiyle sunulan “tek ebeveynli aile” modeli dayatılarak, kadın daha da yalnızlaştırılıyor. Annesiyle çatışan genç anneler, bekâr kız veya erkek arkadaşlarıyla yeni aile modellerimizi oluşturmaya çabalıyor.

Aile izleme saatlerinde yayınlanan dizide, genç bir kız, üç bekâr erkek ve evlat edindikleri çocuk ile çarçabuk, mutlu bir aile oluverdi. Dedeler, nineler, kayınvalideler ile yaşamak demode olurken, kısa bir süre önce tanışan bir grup insan, bir evde yaşayarak, yeni, modern büyük aile modeliyle(!) sanal mutluluk fotoğrafları vermeye başladı.

Geçtiğimiz günlerde katıldığım bir toplantıda eğitim teknolojisi profesörü olan kadın konuşmacı, şairin, türkü duyduğundaki utancına öykünerek, “Ne zaman bir anne görsem eğitimciliğimden utanırım. Velev ki, okuma yazma bilmesin, bir annenin çocuk yetiştirme becerisine, on profesör bir araya gelsek sahip olamayız.” diyerek, modern hayatın, aile karşısındaki acziyetini açıkça ve samimiyetle ortaya koydu.

Modern Kadın, Çocuğu ve Yaşlısıyla Barışabilir…

Evet, ne kadar eleştirirsek eleştirelim aile yapımızla hala dünyada birinciyiz. Eğitimli, modern, üretim sürecine dâhil olmak isteyen kadını, çocuğu, yaşlısı ile barışık hale getirmek için, yeni kurumlar oluşturmak, merkezi ve yerel yönetimlerin en önemli sosyal sorumluluk anlayışı olmalıdır. Ümit ediyorum, yeni çıkan başbakanlık genelgesi böyle bir sürecin başlangıcı olur.

Kariyer sahibi, tek başına ayakta durabilen, yalnız ve mutsuz kadını, büyük, güçlü bir ailenin, güçlü ve mutlu bireyi haline getirmeliyiz. Aksi halde, alternatif aile modellerinin deneme yanılma süreçlerinde kaybettiklerimizi, geri kazanma şansımız olmayacak.

Kendi toplum dinamiklerinizi, modern hayatla bütünleştirerek, “kökü mazide, yüzü atide” bir aile yapısı oluşturabiliriz. İyi ve kötü günde bir arada olmanın mutluluğunu, yalnız, zor ve depresif bir hayata tercih etme iradesini gösterebiliriz.

Anneannelerimizin 4-5 odalı evleri yok artık. Yüz metre karelik apartman dairelerine mahkûmuz. Fakat aynı binada, aynı sokakta yaşayan, modern geniş aileler olabiliriz.

Sınırları iyi tanımlanmış, geniş bir aile, hem bebek, hem ergen büyütmenin zorluğunu kolaylaştırmayla birlikte, kadına da, evle iş arasında sıkışmak yerine, kendine alan açma fırsatı sunacaktır.

Geniş aile ile mutluluğa doymuş çocukluk, huzur içinde geçen “ahir ömrü” de cabası…

İnanıyorum ki; olgun, sevecen kayınvalideler ile akıllı ve özgüvenli gelinler tüm ezberleri bozabilir.

Yazının kaynağına ulaşmak için tıklayınız.

Yazar: Ayşe Keşir
13-06-10
E mail: cafesiyaset.com
 
 
Yorumlar: 0
Bu yazı için henüz yorum yapılmamıştır.
'MODERN HAYAT' ÂİLEDEN NEFRET EDİYOR
Online Kişi: 28
Bu Gün: 216 || Bu Ay: 3.997 || Toplam Ziyaretçi: 1.739.459 || Toplam Tıklanma: 43.633.963