RAMAZAN GELDİ HOŞ GELDİ

 

Kardeşlerimizin Ramazân-ı Şerîf'lerini tebrik ederiz.

ÂYET-İ KERÎME
Ey Peygamber! Dinlerine uymadıkça Yahudiler de Hrıstiyanlar da senden asla hoşnut olmayacaklardır.
Bakara, 120.
HADÎS-İ ŞERİF
Dünya tatlı ve caziptir. Allah sizi dünyada egemen kılacak ve nasıl davranacağınıza bakacaktır. Dünyadan ve kadınlardan sakının.
Müslim, Rikak, 99.
SÖZÜN ÖZÜ
Bir düşünce için ölümü göze almak, kendini feda ediş değil; hayatı anlamlandırmaktır.
İsmet Özel
Son Dakika!
Kategori : İKTİBAS / Muhtelif Mevzûlar, Yazarlar, Yazılar
Okunma Sayısı: 169
Yazar: TYB
2021 İSTİKLÂL MARŞI YILI OLSUN

2021 İSTİKLÂL MARŞI YILI OLSUN

TYB Vakfı Mehmed Âkif Araştırmaları Merkezi’nden 2021 yılının İstiklâl Marşı Yılı olarak kutlanması için resmî kurumlara, sivil toplum kuruluşlarına çağrı

12 Mart 2021 İstiklâl Marşı’nın TBMM tarafından millî marşımız olarak kabulünün 100. Yıldönümü. Bayrak gibi millî aidiyet sembollerimizden olan İstiklâl Marşı’nın 1921 yılında Mehmed Âkif tarafından yazılması, Büyük Millet Meclisi tarafından kabulü ve millî mutabakat metni olarak halkımızca benimsenmesi her bakımdan önemli tarihî bir hadisedir. Bu önemli yıldönümünün şanına yakışır şekilde hatırlanması, ses bayrağımız olarak ufuklarımızda dalgalanan İstiklâl Marşı’nın hem tarihleşme sürecini hem metin olarak değerini bu yıldönümü dolayısıyla güçlü şekilde genç nesillere anlatılmasına vesile olacaktır.

Bayrağımız yüzlerce yıl içinde bizi temsil eden güçlü bir sembol olarak ortaya çıktı. İstiklâl marşımız ise bayrağımızın tarihî muhtevasını ifade eden edebî bir metin olarak zihinlerimize yerleşti.

Milletler tarihî hadiselerle birlikte, tarihten çıkan güçlü sözlerle, kalıcı metinlerle de kendilerini ifade ederler. Büyük zaferlerimizin yıldönümlerini kutladığımız gibi, büyük metinlerin ortaya çıkışını da zihinlerimizde yer edecek şekilde hatırlamalıyız.

İstiklâl Marşı milletimizin millî mutabakat metnidir. 1921’de yazıldı, Cumhuriyet iki yıl sonra ilan edildi. Bayrağımız gibi, dilimiz gibi, İstiklâl Marşı’mız da bize yüzlerce yıllık köklerimizi ve süreklileşen varlığımızı hatırlatıyor. Yüz yıl içinde birçok şey değişti; kanunlar, hatta anayasa metinleri değişti. Bu doğru veya yanlış değişikliklere rağmen İstiklâl Marşı değişmeyen muhtevasıyla milletimize hayat verdi. Milletimiz kanunlarda anayasalarda kendini bulamadığında İstiklâl Marşından buldu.

100. yıl güzel bir hatırlama ve hatırlatma vesilesidir. Bu vesile ile bir zihin tazelemesi yaparak millet olarak yeryüzündeki varlığımızın manasını ve değerini kavrama yönünde geniş katılımlı anma faaliyetleri düzenlenmesi için resmî kurumlara, sendikalara, gönüllü kuruluşlara açık çağrıda bulunuyoruz.

İstiklâl Marşını, onun büyük şairini, Millî Mücadele’nin gerçek muhtevasını hatırlamak, hatırlatmak yönünde toplantılar, bilgi şölenleri, sergiler, konserler, yarışmalar… yaparak güçlü bir zihin tazelemesi yapmalıyız. Bizi yüz yıl sonra tekrar korku tüneline sokmak isteyenlere İstiklâl Marşı’nın mısraları ile cevap vermeliyiz. İstiklâl Marşı’nda ifadesini bulan esaslar üzerindeki mutabakatımızı güçlendirmeliyiz.

Hangi çılgın bize zincir vurabilir? Tek dişi kalmış canavardan korkmuyoruz!

Milletimizin yıldızı parlamaya devam edecektir!

En gür sesimizle haykırıyoruz:

Hakkıdır Hakka tapan milletimin istiklâl!

Yazının kaynağına ulaşmak için tıklayınız.

Yazar: TYB
07-12-20
E mail: tyb.org.tr
 
 
Yorumlar: 0
Bu yazı için henüz yorum yapılmamıştır.
2021 İSTİKLÂL MARŞI YILI OLSUN
Online Kişi: 24
Bu Gün: 200 || Bu Ay: 3.981 || Toplam Ziyaretçi: 1.739.435 || Toplam Tıklanma: 43.633.034