AYASOFYA ARTIK CAMİ

Bugünleri gösteren Rabbimize şükürler olsun!

 

ÂYET-İ KERÎME
Ey Peygamber! Dinlerine uymadıkça Yahudiler de Hrıstiyanlar da senden asla hoşnut olmayacaklardır.
Bakara, 120.
HADÎS-İ ŞERİF
Dünya tatlı ve caziptir. Allah sizi dünyada egemen kılacak ve nasıl davranacağınıza bakacaktır. Dünyadan ve kadınlardan sakının.
Müslim, Rikak, 99.
SÖZÜN ÖZÜ
Bir düşünce için ölümü göze almak, kendini feda ediş değil; hayatı anlamlandırmaktır.
İsmet Özel
Son Dakika!
Kategori : EDEBİYAT / YAZI VE YAZMAK ÜZERİNE
Okunma Sayısı: 103
Yazar: D. Mehmet Doğan
‘YAZMAK FERYAD U FİGAN KOPARMAKTIR’

Yüz yıl önce Kastamonu’dan yükselen ses: “Bize düşen o murdar paçavrayı parçalamak!”Yıldırım Belediyesi ve Türkiye Yazarlar Birliği Bursa Şubesi’nin ortaklaşa düzenlediği ‘Yazarlık Atölyesi’nin konuğu D. Mehmet Doğan oldu.

Yıldırım Belediyesi ve Türkiye Yazarlar Birliği Bursa Şubesi ortaklığında düzenlenen ve Yıldırım Belediyesi'nin sosyal medya mecraları üzerinden gerçekleştirilen Yazarlık Atölyesi’ne D. Mehmet Doğan konuk oldu. Doğan, Yazarlık Atölyesi’ne katılan öğrencilere “Anlama, Anlatma ve Yazma” konusunda bilgiler aktardı. Yazar olmanın ve yazmanın temeli üzerine açıklamalarda bulunan Doğan, “Yazmanın temeli çok okumaktan ve okuduğunu doğru anlamaktan geçiyor. Yazarken sabırlı olmak gerek. Anlamak, anlatmanın ve yazmanın ilk adımıdır. Zamanla yazma tekniklerini, olayların kurgulanışını, hayal edilen olayları ve kişileri doğru, anlaşılır, etkili ve sistematik bir şekilde kâğıda dökmenin yol ve yöntemleri ilk olarak anlamaya doğru adımla burada başlar” dedi.

‘YAZAR KENDİNİ YENİLEMELİ’

Yazarın ahlaki değerleri gözetmesi gerektiğini vurgulayan Doğan, şöyle devam etti: “Yazar bir davetçidir aslında. Sadece bilgiye değil, aynı zamanda değere, ahlâka ve tavır kazanmaya; yani "bütün insan" olmaya davet eder. Bunu nasıl yapmalıdır sorusu önem taşımaktadır burada. Çevresinde olup bitene bigâne kalmadan, bir dert sahibi olarak, çok okuyarak, davet ettiğini önce kendisi yaşayarak. Ve daha önemlisi popüler olandan uzaklaşarak. Sabırla, çok okunmak kaygısı taşımadan kalıcı eserler verme gayretinde olmalıdır. Yazmak nedir aslında; yazmak feryad u figan koparmaktır. Kastım budur şara varam Feryad-ı figân koparam diyor Yunus. Doğru anlayan ve doğruyu anlatan, yazma eylemindeki bir yazarı besleyen, sevk eden bu histir. Yunus şehre varıyor ve feryad ü figan koparıyor. Mevcut durumdan memnun olan şehrin kapılarını zorlayıp feryad u figan koparır mı? Yazar biraz da feryad ü figan koparandır. Aksi durumda ise var olanın, popüler olanın akıntısına kapılıp gitme tehlikesi ile karşı karşıya kalır yazar. Bu hiç istenmeyen ve hoş görülmeyen bir durumdur yazmak eyleminde bulunan bir yazar için. Bu sebeple daima kendini yenilemeli yeni şeyler söylemelidir yazar.”

‘YAZDIĞIMIZ DİLE HAKİM OLMALIYIZ’

Yazar olma çabasındaki kişinin Türkçe’ye hâkim olması gerektiğine vurgu yapan Doğan, “Yazı ile uğraşan birinin bilmesi en lazım olan şeylerden biri de dil bilgisidir, kelime hazinesidir. Çünkü yazı kelime ile yazılır. Türkçe yazıyoruz madem, o halde yazdığımız dile geçmişi ve bugünü ile hakim olmalıyız. O dilin inceliklerine vakıf olmalıyız. Bu da o dilin şaheserlerini okuyarak ve anlayarak mümkün olabilir” ifadelerini kullandı. Konuşmasının sonunda Yıldırım Belediyesi’ne teşekkürlerini ileten D. Mehmet Doğan, gençler için yapılan kültürel programların her zaman takdire şayan olduğunu belirtti.

Yazının kaynağına ulaşmak için tıklayınız.

Yazar: D. Mehmet Doğan
21-12-20
E mail: bursaseyirdefteri.com
 
 
Yorumlar: 0
Bu yazı için henüz yorum yapılmamıştır.
‘YAZMAK FERYAD U FİGAN KOPARMAKTIR’
Online Kişi: 23
Bu Gün: 105 || Bu Ay: 2.352 || Toplam Ziyaretçi: 1.737.173 || Toplam Tıklanma: 43.587.886