HALEB'E DUÂ

HALEB'İ UNUTMA, UNUTTURMA!

Duâ da edemiyorsan, Müslümanlığını gözden geçir...

ÂYET-İ KERÎME
Mümin erkek ve kadınlara işlemedikleri şeyler yüzünden eziyet edenler, doğrusu bir iftira ve apaçık bir günah yüklenmişlerdir.
Ahzab, 33, 58.
HADÎS-İ ŞERİF
Hiç kimse başka bir kimseyi fasıklıkla suçlamasın ve onu küfürle itham etmesin. Eğer itham ettiği kimse dediği gibi değilse, bu sıfatlar muhakkak itham edene döner.
Buhari, Edeb, 44.
SÖZÜN ÖZÜ
Bize hep yalan söylediler ve inandıkça daha fazlasını söylediler.
Malcolm X
Son Dakika!
<<KİTAP LİSTELERİ
DİLİN TETİĞİ BOZULDU
Yazar: C. Yakup Şimşek
KONUSU

TDK elinde Türkçe ne hâle geldi?

Eski TDK, ataların sözlerine, anaların ninnilerine, genç kızların mânilerine, şairlerin şiirlerine, âşıkların türkülerine, dervişlerin ilahilerine, dertlilerin ağıtlarına kadar yerleşmiş olan kelimeleri bile "yabancı" saymıştı. Yunus’un, Karacaoğlan’ın, Pir Sultan’ın sözlerini “Osmanlıca ve yabancı” diyerek yaftalamış, baltalamış, postalamış; Yunanca, Latince olan yüzlerce kelimeyi “öz Türkçe” diye okkalamış, markalamış, arkalamıştı...
***
Ya bugünkü TDK ne yapıyor?
...

D. Mehmet Doğan Bey de kitap hakkında şunları söylüyor:

C. Yakup Şimşek, Türkçe’nin TDK’lı yıllarının mahsulü olan sözlükler üzerine çalıştı ve “Dilin Tetiği Bozuldu” isimli emek mahsulü bir kitapla yayın dünyasına adımını attı .

Yakup Hoca, Dil Kurumu’nun sözlüklerini hallaç pamuğu gibi atıyor. En güvenilirlerinde bile öyle hatalar var ki! Konuya sıkıcı ilim adamı kimliği ile değil bir edebiyatçı olarak, lâtife, ince mizah üslubu ile (hadi latincesini de yazalım: Humor) yaklaşıyor.

Velhasıl, Dilin Tetiği Bozuldu, dili önemseyen, edebiyatla haşır neşir olan ve dil inceliklerine meraklı herkes tarafından zevkle okunacak bir kitap. (Yazar Yayınları, 0312 232 05 71, yazar@yazaryayinlari.com)

habervaktim.com

 

 
DOĞRULUŞ 'un Tavsiye Ettiği Kitaplar
Online Kişi: 35
Bu Gün: 45 || Bu Ay: 5345 || Toplam Ziyaretçi: 1134474 || Toplam Tıklanma: 30885552