AYASOFYA ARTIK CAMİ

Bugünleri gösteren Rabbimize şükürler olsun!

 

ÂYET-İ KERÎME
Ey Peygamber! Dinlerine uymadıkça Yahudiler de Hrıstiyanlar da senden asla hoşnut olmayacaklardır.
Bakara, 120.
HADÎS-İ ŞERİF
Dünya tatlı ve caziptir. Allah sizi dünyada egemen kılacak ve nasıl davranacağınıza bakacaktır. Dünyadan ve kadınlardan sakının.
Müslim, Rikak, 99.
SÖZÜN ÖZÜ
Bir düşünce için ölümü göze almak, kendini feda ediş değil; hayatı anlamlandırmaktır.
İsmet Özel
Son Dakika!
Kategori : / KÜLTÜR ve MEDENİYET
Okunma Sayısı: 4491
Yazar:
HATTAT HÜSEYİN KUTLU MUSHAFINI TAMAMLADI
Hüseyin Kutlu'dan muhteşem çalışma

Hattat Hüseyin Kutlu'nun 5 yıldır üzerinde çalıştığı Mushaf-ı Şerif tamamlandı. Cihan Haber ajansının haberine göre Yazılan mushafın tanıtımı için Çembellitaş'taki Fırat Kültür Merkezi'nde (FKM) program düzenlendi. Uzun yıllar hat sanatıyla uğraşan Kutlu, 5 yılın sonunda Kur'an-ı Kerim'i yazabilmenin mutluluğunu yaşadığını ifade etti.

Her hattatın idealinde musaf yazmanın olduğunu belirten Kutlu, "Uzun süredir Kur'an yazımına ihtiyaç vardı. Halihazır yazıda bulunan musaflar kopyanın kopyası olduğu için deforme olmuştu. Mukaddes kitabımıza, Hüsnühat, tezhip ve cilt sanatı gibi kendi etrafında örgülenmiş sanatlarımızla, hizmet etmek gerekiyordu. Biz de, bu zamana kadar korunan Kur'an-ı Kerim'i özenle yazdık" dedi. Kutsal kitabın yazımı için 5 yılın çok olmadığını dile getiren Kutlu, "Kur'an uğruna ne canlar verilmiş. Ne ömürler tüketilmiş. Ne gözyaşları dökülmüş. Bizim 5 yılımız gitmiş çok mu?" diyerek, Kur'an-ı Kerim'in önemini vurguladı.

Yazılan mushafı nesih hattı ile kaleme aldığını kaydeden Kutlu, "Bu hat sanatının öğrenilmesi uzun ve çileli yıllar gerektiriyor. Bu bütün hat çeşitleri için böyledir. Hat sanatçısının uzun yıllar pişmesi, demlenmesi gerekir. Dolayısıyla bir hattatın yetişmesi çok zor. Sadece nesih hattının öğrenmek için bile 6 sene geçiyor." ifadelerini kullandı. Mushafın yazımının biraz uzun zaman aldığını kabul eden Kutlu, "Muhtelif ebadlarda basılacağı için, baskı tekniklerine uygun olsun diye daha yavaş baskıya hazırlandı. Bu bakımdan biraz uzun sürdü." dedi.

Programda Mısırlı Hafız Ahmet Naina ve Hafız Fatih Çollak Kur'an ziyafeti verdi. Katılımcılar, Kur'an tilavetini ve Kur'an meallerini ilgiyle dinledi.

Hattat Kutlu'ya ödülü Diyanet İşleri Başkanı Ali Bardakoğlu tarafından verildi. Kur'an-ı Kerim'le ilgili olmanın en büyük şeref olduğunu kaydeden Bardakoğlu, "Kur'an, yaratıcının gözüyle insanı anlamaktır. Kur'an'ı okuyarak var oluşumuzu anlarız. Kur'an'da kendimizi buluruz." dedi.

Yazılan Kur'an-ı Kerim'in kalitesinin Türkiye'de eşi benzeri olmadığı vurgulandı. Programda Kur'an ziyafeti veren Mısırlı Hafız Ahmet Naina ve Hafız Fatih Çollak ise dinleyenleri mest etti.

1949 yılında Konya'da doğan ve 1974 yılında İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Felsefe Bölümü'nü bitiren Hattat Kutlu, halen Uygulamalı Türk-İslâm Sanatları Kütüphanesi'nde hüsn-ü hat grup başkanlığı yapıyor.

HABERKÜLTÜR.NET

Haberin kaynağına ulaşmak için tıklayınız.

Yazar:
04-02-10
E mail: Mail Adresi Yok
 
 
Yorumlar: 0
Bu yazı için henüz yorum yapılmamıştır.
HATTAT HÜSEYİN KUTLU MUSHAFINI TAMAMLADI