ÂYET-İ KERÎME
Ey Peygamber! Dinlerine uymadıkça Yahudiler de Hrıstiyanlar da senden asla hoşnut olmayacaklardır.
Bakara, 120.
HADÎS-İ ŞERİF
Dünya tatlı ve caziptir. Allah sizi dünyada egemen kılacak ve nasıl davranacağınıza bakacaktır. Dünyadan ve kadınlardan sakının.
Müslim, Rikak, 99.
SÖZÜN ÖZÜ
Bir düşünce için ölümü göze almak, kendini feda ediş değil; hayatı anlamlandırmaktır.
İsmet Özel
<<KİTAP LİSTELERİ
DİLİN TETİĞİ BOZULDU
Yazar: C. Yakup Şimşek
KONUSU

TDK elinde Türkçe ne hâle geldi?

Eski TDK, ataların sözlerine, anaların ninnilerine, genç kızların mânilerine, şairlerin şiirlerine, âşıkların türkülerine, dervişlerin ilahilerine, dertlilerin ağıtlarına kadar yerleşmiş olan kelimeleri bile "yabancı" saymıştı. Yunus’un, Karacaoğlan’ın, Pir Sultan’ın sözlerini “Osmanlıca ve yabancı” diyerek yaftalamış, baltalamış, postalamış; Yunanca, Latince olan yüzlerce kelimeyi “öz Türkçe” diye okkalamış, markalamış, arkalamıştı...
***
Ya bugünkü TDK ne yapıyor?
...

D. Mehmet Doğan Bey de kitap hakkında şunları söylüyor:

C. Yakup Şimşek, Türkçe’nin TDK’lı yıllarının mahsulü olan sözlükler üzerine çalıştı ve “Dilin Tetiği Bozuldu” isimli emek mahsulü bir kitapla yayın dünyasına adımını attı .

Yakup Hoca, Dil Kurumu’nun sözlüklerini hallaç pamuğu gibi atıyor. En güvenilirlerinde bile öyle hatalar var ki! Konuya sıkıcı ilim adamı kimliği ile değil bir edebiyatçı olarak, lâtife, ince mizah üslubu ile (hadi latincesini de yazalım: Humor) yaklaşıyor.

Velhasıl, Dilin Tetiği Bozuldu, dili önemseyen, edebiyatla haşır neşir olan ve dil inceliklerine meraklı herkes tarafından zevkle okunacak bir kitap. (Yazar Yayınları, 0312 232 05 71, yazar@yazaryayinlari.com)

habervaktim.com

 

 
DOĞRULUŞ 'un Tavsiye Ettiği Kitaplar
Online Kişi: 37
Bu Gün: 218 || Bu Ay: 2.886 || Toplam Ziyaretçi: 2.255.197 || Toplam Tıklanma: 52.881.106