RAMAZAN GELDİ HOŞ GELDİ

 

Kardeşlerimizin Ramazân-ı Şerîf'lerini tebrik ederiz.

ÂYET-İ KERÎME
Ey Peygamber! Dinlerine uymadıkça Yahudiler de Hrıstiyanlar da senden asla hoşnut olmayacaklardır.
Bakara, 120.
HADÎS-İ ŞERİF
Dünya tatlı ve caziptir. Allah sizi dünyada egemen kılacak ve nasıl davranacağınıza bakacaktır. Dünyadan ve kadınlardan sakının.
Müslim, Rikak, 99.
SÖZÜN ÖZÜ
Bir düşünce için ölümü göze almak, kendini feda ediş değil; hayatı anlamlandırmaktır.
İsmet Özel
Son Dakika!
Kategori : / MAÂRİF (Eğitimle İlgili Yazılar)
Okunma Sayısı: 2282
Yazar: Mahmut Bıyıklı
ÇOCUKLARIMIZA ALLAH'I NASIL ANLATALIM?
Allah çocuklara nasıl anlatılır?

Prof. Dr. Mehmet Emin Ay'ın eskimeyen eseri Çocuklarımıza Allah'ı Nasıl Anlatalım? 25. baskısıyla yine okuyucusunu kucaklıyor.

İlmin sanatın ve manevi tedrisatın harmanında olgunlaşmış müstesna bir isim Prof. Dr. Mehmet Emin Ay. Zül-cenaheyn olmasıyla arz rastlanır bir akademisyen, vehbî istidadıyla sanatı hakikatine döndüren bir sanatkar ve külfetsiz dostluğu ile zor zamanların insanı hoş geçimli bir ağabey, bir baba ve sadık  bir evlat.

Kitap, şöyle bir ithaf cümlesiyle başlıyor:

“Yetişmemde büyük emekleri olan, kendisine maddi-manevi pek çok yönden borçlu bulunduğum ilim, ahlak ve fazilet timsali muhterem babamın aziz ruhuna, rahmetler niyazıyla…”

Önsöz kısmına ise, günümüz tetebbuatında pek rastlanmayan, hele hele bir akademisyene ait bir kitapta hiç de alışık olmadığımız bir adanışla,

“Rahman ve Rahim olan Allah’ın adıyla…

İnsanı yaratan Allah’a hamd ü senalar, Onun sevgili kulu ve rasulü Hz. Muhammed’e salât ve selâm olsun…” cümleleriyle giriliyor.

“Çocuklarınıza asil insan muamelesi yapın” buyrulan bir dinin mümessileri olarak çocuğun zihni ve ruhi gelişimini bedeni gelişimi kadar önemsemeyi tavsiye eden bir irfan havzasından besleniyoruz.

İnsan, Rabbiyle arasını düzgün tutmayı çocuk yaşlarda öğrenebilirse sonraki eğitim aşamaları da daha sağlıklı olmaktadır. Bu durumu,

Çocuğa kim demiş küçük bir şey

Bir çocuk belki en büyük bir şey

sırrını, o küçük adamlar üzerinde müşahede etmemiz mümkün.

“Çocukların çevrelerinden etkilenmeleri, zihni yapılarının kabullenme ve uyum gücü ile ilgilidir. Bu durum olgunluk çağına kadar çocuk ruhuna hakim bir duygudur.” gibi hayati cümlelerden kurulu kitap, bir nakış gibi itinayla işlenmiş:

Birinci bölüm 2-10 yaş arasındaki çocuklar için ‘Çocuk Psikoloji ve Dini Gelişim' konusunu işliyor. Bu bölümde çocuğun gelişim evrelerine ve hangi evrede nasıl bir eğitim verilmesi gerektiğine üzerinde durulmuş.

Mesela, 3 yaş çocuğunun masallara, hikâyelere ve çizgi filmlere ilgisinin arttığını, elinde tutabileceği kısa öyküler ve ilginç resimler içeren küçük kitaplardan hoşlandığını, gerçek dışı şeyler anlatılsa bile çocukların bundan büyük zevk aldığını bu bölümden öğreniyoruz. Çocuklarımıza bir şeyler anlatmak ve öğretmek için 'yaşlarının psikolojisini' bilmenin önemli de.

İkinci bölüm, "Çocukta Din Duygusu ve Allah Tasavvuru" başlığını taşıyor. Bu bölümde konu Kur’an ve hadislere göre değerlendiriliyor ve İslam âlimlerinin bakış açıları inceleniyor.

İslam'da çocuğun değeri ve ailenin önemi konusu üçüncü bölümde ele alınmış. Bu bölümde Ömer Seyfettin'in "İlk Namaz"ından yapılan iktibaslar konu hikâye üslubuyla zenginleştirmiş.

“Çocuklara Allah’a iman Öğretimi’ başlığını taşıyan Dördüncü bölüm, hakikaten anne babaların çok dikkatli okuması gereken kitabın belki de en önemli bölümü.

İman öğretimi, temel duygular ve temel düşünceler çerçevesinde salahiyetle ele alınmış.

Temel düşünceler:

·         Allah sevigisini esas almak

·         Müsamahalı ve hoşgörülü olmak

·         Tedricilik esasına özen göstermek

·         Yer ve zaman faktörünü dikkate almak

·         İdeal şahsiyetleri örnek göstermek

·         Çocuğun gönlüne hitab etmek

·         Çocuğun dikkatini eşya ve olaylara yönlendirmek

şeklindeki evrensel ilkeler, yeni kaynak araştırmalar ışığında ve sevimli çizgiler eşliğinde önemli vurgular ve uygulanabilir yöntemler öneriyor.

Kitap aynı zamanda başka ihtisas alanlarındaki ‘öğrenme’ mantığı hakkında da bir kaynak eser olarak değerlendirilebilir.

Çocuklarımıza Allah'ı Nasıl Anlatalım’ı yeni baskısıyla, yeni bir gözle ve mutlaka uygulamak azmiyle yeniden okuyalım derim…

Çocuklarımıza Allah'ı Nasıl Anlatalım?

Prof. Dr. Mehmet Emin Ay, Timaş Yayınları.

Yazının kaynağına ulaşmak için tıklayınız.

Yazar: Mahmut Bıyıklı
26-03-10
E mail: Haberkültür.net
 
 
Yorumlar: 0
Bu yazı için henüz yorum yapılmamıştır.
ÇOCUKLARIMIZA ALLAH'I NASIL ANLATALIM?
Online Kişi: 24
Bu Gün: 205 || Bu Ay: 3.986 || Toplam Ziyaretçi: 1.739.441 || Toplam Tıklanma: 43.633.396