İSTANBUL'A BİR MÜHÜR DAHA: TAKSİM CAMİİ

Allah emeği geçenlerden râzı olsun.

ÂYET-İ KERÎME
Ey Peygamber! Dinlerine uymadıkça Yahudiler de Hrıstiyanlar da senden asla hoşnut olmayacaklardır.
Bakara, 120.
HADÎS-İ ŞERİF
Dünya tatlı ve caziptir. Allah sizi dünyada egemen kılacak ve nasıl davranacağınıza bakacaktır. Dünyadan ve kadınlardan sakının.
Müslim, Rikak, 99.
SÖZÜN ÖZÜ
Bir düşünce için ölümü göze almak, kendini feda ediş değil; hayatı anlamlandırmaktır.
İsmet Özel
Son Dakika!
Kategori : SANAT / ŞEHİR ve MÎMÂRÎ
Okunma Sayısı: 3195
Yazar:
FÂTİH CÂMİİ'NE MUHTEŞEM AÇILIŞ

Fatih Camii, fethin 559. yıldönümünde yeniden ibadete açılacak. Osmanlı İmparatorluğu'nun 7. padişahı Fatih Sultan Mehmed tarafından 550 yıl önce yaptırılan Fatih Camii'nin tamiratı tamamlandı. Vakıflar İstanbul 1. Bölge Müdürü İbrahim Özekinci, “Camiyi, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın da katılımıyla 29 Mayıs Salı günü ikindi namazında tekrar ibadete açacağız” dedi.

Osmanlı İmparatorluğu'nun 7. padişahı Fatih Sultan Mehmed tarafından İstanbul'un dördüncü tepesi üzerindeki Havariun Kilisesi'nin bulunduğu alanda 550 yıl önce yapılan Fatih Camisi'nin tamiratı tamamlandı.

Fatih Camii, 5 yıllık tamiratının ardından İstanbul'un fethinin 559. yıldönümünün kutlanacağı 29 Mayıs Salı günü, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın da katılımıyla ibadete açılacak.

Vakıflar İstanbul Bölge Müdürü İbrahim Özekinci, Fatih Sultan Mehmed tarafından, Saint Apotres (Havariun) adındaki Bizans kilisesinin bulunduğu alanda 1462-1470 tarihleri arasında Atik Sinan'a yaptırılan Fatih Camii tamiratı hakkında bilgi verdi. Peygamberimiz Hz. Muhammed (SAV)'in “İstanbul mutlaka fethedilecektir. Onu fetheden komutan ne güzel komutan, onu fetheden asker ne güzel asker” dediğini hatırlatan Özekinci, bu anlamda, Fatih Sultan Mehmed'in övülmüş komutan olduğunu söyledi. Özekinci, Peygamberimiz Hz. Muhammed (SAV)'in bu müjdesinden sonra İslam dünyasının İstanbul'u fethetmek için büyük akınlar düzenlediğini, fakat burayı fethetmenin Fatih Sultan Mehmed Han'a nasip olduğunu ifade ederek, fetihle İstanbul'un, Türk-İslam yurdu haline geldiğini ve bir çağın kapandığını, yeni bir çağın açıldığını anlattı.

İstanbul'da 1509 yılında meydana gelen ve “küçük kıyamet” denilen büyük depremde hasara uğrayan Fatih Camii'nin esas zararı 22 Mayıs 1766'da gerçekleşen depremde gördüğünü belirten Özekinci, depremin ardından caminin ilk yapısından sadece şadırvan avlusunun üç kolu, tak kapısı, mihrabı, minarelerinin birinci şerefesine kadar kaldığını, kubbesi ve etrafındaki duvarların tamamen çöktüğünü kaydetti. Depremin ardından 3. Mustafa'nın camiyi tekrar yaptırdığını belirten Özekinci, caminin zaman içinde belli aralıklarla tamirata tabi tutulduğunu dile getirdi.

Fatih Camii'nin, 2007 yılında cumhuriyet tarihinin en kapsamlı, ciddi ve bilimsel tamirata alındığını ve 5 yıldır sürdürülen çalışmalarda sona gelindiğini ifade eden Özekinci, “Çalışmaları bilim kurulları kararları doğrultusunda yürüttük. Burada minimum müdahale ve maksimum koruma ilkelerine riayet ederek tamiratı gerçekleştirdik” dedi.

AKİT

Haberin kaynağına ulaşmak için tıklayınız.

Yazar:
26-05-12
E mail: habervaktim.com
 
 
Yorumlar: 0
Bu yazı için henüz yorum yapılmamıştır.
FÂTİH CÂMİİ'NE MUHTEŞEM AÇILIŞ
Online Kişi: 12
Bu Gün: 19 || Bu Ay: 5.324 || Toplam Ziyaretçi: 1.815.542 || Toplam Tıklanma: 45.352.906