RAMAZAN BAYRAMI

Bayram kahvenin telvesi
Kutlu açlığın meyvesi

Ramazan Bayramınız mübârek olsun.

ÂYET-İ KERÎME
Ey Peygamber! Dinlerine uymadıkça Yahudiler de Hrıstiyanlar da senden asla hoşnut olmayacaklardır.
Bakara, 120.
HADÎS-İ ŞERİF
Dünya tatlı ve caziptir. Allah sizi dünyada egemen kılacak ve nasıl davranacağınıza bakacaktır. Dünyadan ve kadınlardan sakının.
Müslim, Rikak, 99.
SÖZÜN ÖZÜ
Bir düşünce için ölümü göze almak, kendini feda ediş değil; hayatı anlamlandırmaktır.
İsmet Özel
Son Dakika!
Kategori : EDEBİYAT / YAZI VE YAZMAK ÜZERİNE
Okunma Sayısı: 2334
Yazar: Görkem Evci
TUNA NEHRİ AKSAM DİYOR!

NEHRİN HİKAYESİNE UYDU!

Mesut Uçakan'ın yeni bir projesi var. Sabırsızlıkla bekliyoruz...

Birçok akarsuyun kaderidir ağıtlara, türkülere, şiirlere konu olmak. Çoğu zaman geçit vermeyen coşkun nehirlerin efsanelerini dinleriz bu melodilerin ve seslerin içinde. Kimi zaman mitolojik olaylara varan hikâyeler anlatılır, kimi zaman yaşanmış olaylar...

Bunlardan birinin ise tarihimizdeki yeri bambaşkadır. Belki de tarihte bir yenilginin üzerine yazılmış tek marştır Plevne/Osman Paşa Marşı.  Bir ağıtın, gururlu bir yenilginin ardından yakıldığında nasıl marşa dönüştüğünü anlatır bize.

“Akmam” diyen bir Tuna nehri vardır bu marşta. Almanya’dan başlayarak Karadeniz’de denize dökülene dek önüne kattığı her bir taş parçası, her bir toprak ile beraber; her söylendiğinde yüreklere akan bir geçmişi de getirir.

O, Tuna Nehri’ne kulak verdi

Beyaz Sinema’nın önemli isimlerinden Mesut Uçakan da bir zamanlar “akmam” diyen bu nehrin sesine kulak verdi. Kendi deyimi ile “bir özlemi, bir hasreti dile getiren” sesini işitti Tuna Nehri’nin. Ve Tuna Nehri boyunca “bir tespih tanesi gibi dizilmiş” dediği şehirleri gezerek, ecdadın ayak izlerine basarak bir belgesel çekmeye başladı. “Tuna Nehri Aksam Diyor” ismi ile de bize, bahsedilen hasreti duyar duymaz aktarmayı başarıyor.

Tuna Nehri’nin geçtiği şehirlerde çekimleri yapılan belgesel Osmanlı’nın hüküm sürdüğü topraklarda Tuna Nehri’ni takip ettikten sonra nehrin Karadeniz’e dökülüşüne kadar uzanıyor. Bir “gelin” olarak görülen Tuna Nehri’nin hikâyesi anlatılırken onu bekleyen Dersaadet’e de değiniliyor elbette.

Uçakan bir röportajında “Almanya’da sarı saçlı, yeşil gözlü bir genç kız olarak çıkıp, Estergon’da gelin olup, oradan Dersaadet’e doğru akmak bir öykü omurgasıdır” diyerek Tuna Nehri’nin, hikâyesini kendi yazan bir nehir olduğunu belirtiyor.

Galası 27 Aralık’ta Cemil Reşit Rey’de yapılacak olan belgeselin çekimleri 5 ülkede sürdürülüyor.

Görkem Evci, Tuna Nehri'ne daldı

Yazının kaynağına ulaşmak için tıklayınız.

Yazar: Görkem Evci
24-11-10
E mail: dünyabizim.com
 
 
Yorumlar: 0
Bu yazı için henüz yorum yapılmamıştır.
TUNA NEHRİ AKSAM DİYOR!
Online Kişi: 11
Bu Gün: 254 || Bu Ay: 5.485 || Toplam Ziyaretçi: 1.752.379 || Toplam Tıklanma: 43.893.799